Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že budu sedět doma na gauči a budu se koukat, jak přes obývák poletuje motýl a usadí se na zácloně. A už vůbec by mě nenapadlo, že to bude motýl, o jehož housenku jsem se starala, ta se zakuklila a jednoho dne se z kukly vylíhl motýl, který vám vydrží sedět na ruce dlouhé minuty.
Než se s vámi podělím o vlastní zkušenosti s chovem, sepíši vám, co jsem se o tomto motýlovi dočetla. 🙂
Martináč pajasanový, jiným názvem martináč hedvábný, latinským názvem Samia cynthia ricini, je druh nočního motýla. Tento motýl je větší než ti, na které jsme zvyklí z našich luk, lesů a zahrad. Rozpětí jeho křídel dosahuje od deseti do dvanácti centimetrů. Zbarvení obou pohlaví je stejné, ale i tak je můžeme rozeznat. Obě pohlaví mají rozvětvená tykadla, avšak samci je mají o něco širší. Jsou štíhlejší než samice a většinou mají kratší tělo. Dále mají na první pohled znatelně protáhlejší první pár křídel. Samice jsou větší v těle a často nemívají dokonale vypnutá křídla.
Pokud jste někdy uvažovali o tom, že byste zkusili chovat motýly, tak martináč pajasanový je pro vás ideální volbou. Jeho chov totiž není vůbec náročný a zvládne ho naprostý začátečník. A když jsem to zvládla já, tak to zvládnete taky. 🙂 Jak jsem s chovem začala já se dočtete o kus níže. 🙂
Krmivo
- Housenky – požírají listy šeříku či ptačího zobu. Četla jsem, že je lze odchovat i na bobkovišni. Někteří chovatelé dokonce zkoušeli i mladé listy rododendronu. Během zimy je ideálním krmením ptačí zob. Krmivo pro housenky je vhodné umýt a osušit. Veškerá potrava by měla být před podáním housenkám pokojové teploty. Listy nesmí být chemicky ošetřené.
- Naše tipy:
- krmení lze skladovat v lednici.
- nedávejte housenkám přehnané množství krmiva najednou. Je lepší přihazovat listy postupně.
- malým housenkám je dobré listy natrhat
- Naše tipy:
- Motýli: v dospělém stádiu motýl nepřijímá žádné krmivo
Rozmnožování
Martináč pajasanový se rozmnožuje snadno, aniž byste mu museli poskytovat nějaké speciální podmínky. Samičky kladou sto i více vajíček. Motýlům je jedno, zda vajíčka nakladou na rostlinu, záclonu nebo dokonce na sklo.
Délka jednotlivých fází života
- Vajíčko – Housenky se líhnou v závislosti na okolní teplotě zhruba po 12 – 14 dnech inkubace.
- Housenka – v této fázi vývoje žije martináč nejdéle, přibližně 4 – 6 týdnů. Housenky se během růstu několikrát svléknou. Housenka je na začátku vývoje žlutočerná, později do běla.
- Kukla – 3 – 6 týdnů v závislosti na teplotě.
- Motýl – obvykle kolem 1 týdne. Motýli ze silných housenek mohou žít dokonce až 2 týdny.
Teplota a vlhkost
Všem vývojovým stádijím vyhovuje pokojová teplota okolo 20–25 °C a vlhkost přibližně 60–70 %. Vlhkost lze zvyšovat pravidelným rosením.
Nemoci
- Hnědnutí/černání housenky – housenka má infekci, která je přenosná na ostatní housenky. Housenka uhyne. Může nakazit ostatní housenky! Je nutné vyřadit ji z chovu.
- Průjem housenky – housenky mouhou dostat průjem při přijímání studené potravy.
- Deformace křídel – deformace křídel může být způsobena nedostatečným prostorem, který má motýl po vylíhnutí. Díky tomu motýl není schopen vypnout křídla a vznikne deformace. Další problémem může být degenerace v chovu.
Výhody chovu tohoto motýla
- Odchov je velmi snadný.
- Nepotřebujete žádné speciální vybavení.
- Pro housenky nemusíte kupovat speciální krmivo.
- Motýl se už ničím krmit nemusí.
- Motýl se jen jednou vyprázdní a pak vám už nepořádek neudělá.
- Tento motýl vám z ruky jen tak neuletí.
- Chov je finančně nenáročný.
Nevýhody chovu tohoto motýla
- Při větším množství housenek musíte často čistit.
- Pokud očekáváte, že budou motýli hodně poletovat, budete zklamaní.
- Motýli bývají aktivní hlavně v noci a např. v ložnici mohou během spánku rušit.
Trocha našich zkušeností
K našim prvním housenkám jsme přišli úplně náhodou, když mi je nabídla moje sestřenice. Hned jsem si je ráda vzala s vidinou nadšení našich dětí.
Housenky byly malé, ale bylo vidět, že minimálně jedno svlékání již měly za sebou (už nebyly žlutočerné).
Po přinesení domů jsem je přesunula do pětilitrové sklenice, do které jsem dala na spod papírovou kuchyňskou utěrku. Housenky dostaly větvičku šeříku s listy. Listy by se měly správně omýt a nechat oschnout. Ne vždy jsem to tak udělala. Pokud nebyl čas a listy vypadaly čistě, tak jsem je housenkám rovnou dala.
Pětilitrová sklenice mi brzy přišla pro chov nevhodná. Hlavně, když jsem jí začala čistit. Čištění bylo nepohodlné, housenky se špatně vyndávaly. U manipulace s housenkami buďte opatrní. Od listů a větviček je neodtrhávejte.
Pětilitrovou sklenici jsem vyměnila za velký transparentní box. To se taky neukázalo jako nejlepší volba. Tam bylo místa až moc. Nakonec jsem si koupila menší transparentní box a ten mi naprosto vyhovoval. Dobře se udržoval v čistotě, skvěle se s ním manipulovalo. Jen bych si přes něj do budoucna pořídila poklop ze záclony, aby housenky nezdrhaly. Několikrát se mi totiž stalo, že jsem našla housenku na podlaze. 🙂
Když se housenky začaly kuklit, tak jsem kukly postupně přesouvala do krabičky. Snažila jsem se je přesouvat pokud možno během čištění a ne hned po zakuklení. Četla jsem, že by se kukly měly nechat zhruba dva dny zatvrdnout. Naše housenky měly v oblibě zakuklit se do papírového ubrousku místo toho, aby kukla krásně visela z větvičky.
Podle informací, které jsem dohledala, někteří chovatelé kukly nastřihávají, aby se motýlům lezlo lépe ven. To jsem nedělala. Kukly jsem pokud možno zavěsila (s dostatečným rozestupem). Pár jsem jich nechala na dně síťového koše (stačí úplně obyčejný síťový koš na prádlo; původně jsem myslela, že koupím speciální síťovou klec na motýli na Allegru, ale byl problém s prodejcem a klece nepřišly. Díky tomu jsem nakonec došla k levnějšímu a stejně efektivnímu řešení).
Jeden motýl z asi pětadvaceti měl deformovaná křídla. Ostatní byli krásní.
Každý motýl v prvních hodinách po vylíhnutí vyloučí oranžovohnědou tekutinu. Jedná se o odpadní látky. Tohle udělá každý motýl (který nepřijímá potravu) jen jednou. Nemusíte se tedy bát, že by vám později znečišťoval domov.
Jakmile se vylíhlo více motýlů, mohli jsme pozorovat páření, a postupně se začala objevovat žlutobílá vajíčka. Ty je dobré přesunout do plastové krabičky s papírovým ubrouskem na dně. Měl by se udržovat mírně vlhký, aby vajíčka nevyschla. Myslím, že to hodně záleží na celkové vlhkosti, kterou doma máte.
Trocha časových údajů z prvního odchovu:
- 7. 10. – donesli jsme si housenky domů
- 18.10. – první kukla
- 9.11. – první motýl
- 18.11 – první vajíčka







