Asi každý touží po vlastním bydlení. Pro někoho je to byt, pro jiné dům se zahradou. Když se nám naskytla možnost koupit dům v Liberci za rozumný peníz, dlouho jsme neváhali a šli do toho. Prvotní představa, byla v jednoduché rekonstrukci, změně vytápění a hurá jde se bydlet. Jelikož k domu nebyla žádná dokumentace, ještě před koupí jsme se stavili v archivu stavebního úřadu a poměrně rozsáhlou dokumentaci si ofotili.
Studium
Dům z roku 1890, stavební úpravy v letech 1928, 1954 a 1967. Poslední rekonstrukce z roku 1994 nebyla dokončena, ale v přízemí by měly být nové podlahy s 8 cm polystyrenu, takže jejich výměnu nepředpokládáme. Dům poslední roky trpěl, jelikož majitelé údržbu neřešili. K domu je krásný pozemek, takže dlouho neváháme.
Kupujeme
Na pytlích s penězi nesedíme, takže vyřizujeme hypotéku. Bohužel jsme se trefili do období rostoucích sazeb. Celkem mě mrzelo, že moje domovská ČSOB nabídla úvěr s bídným úrokem. Nakonec kotvíme u Komerční banky na 2,99%. Zajímavé je, že v ČSOB nás straší rostoucími sazbami a u KB zase věští jejich brzký pokles. Po několika měsících se ukazuje, že druhá banka měla pravdu. Kupní smlouvu řešíme přímo s právníkem. Jelikož dům kupujeme i se starší paní, řešíme i smlouvu o bezplatném užívání na deset let. Právní služby vycházejí na něco málo přes 7 tisíc. Před koupí je dále nutné zpracovat energetický štítek za 4 500 Kč.
Střízlivíme
Dva hlavní názory by se daly rozdělit na „postavit nový“ a „rekonstruovat“. U stavby nového narazíte většinou na nedostatek pozemků ve větších městech a případně jejich cenu. Zdlouhavá je také cesta ke stavebnímu povolení a vysoká bývá i cena. U rekonstrukce se musíte obrnit proti hlasům „to by bylo jednodušší postavit znova“ a musíte se smířit s tím, že ze starého nikdy nový neuděláte. Oba proudy mají svoje výhody i nevýhody. Pokud v rodině máte nebo seženete pozemek za levné peníze, je lepší stavět. Pokud seženete výhodně stávající nemovitost, rekonstruujte.
My se rozhodli pro rekonstrukci. I tu můžete provést různými způsoby. Mohli jsme dům osadit radiátory, vybavit sádrokartonovými podhledy, vymalovat a dům obalit do polystyrenu. Prodejní cena by pak byla trojnásobná a nemovitost opatřena nálepkou „po rekonstrukci“. My se rozhodli provést několik sond a zkoumat i stav nosných konstrukcí. Zjistili jsme, že podlahy v přízemí mají místo 8cm polystyrenu asi 2 mm skelné vaty. Beton podlah je někde tak „kvalitní“, že docházelo k tvoření prohlubní od těžkého nábytku a že dřevěné prvky ve stropu nejsou až tak v pořádku. Z počátku si říkáte, že je to průšvih a koupě litujete. Časem už od domu nic neočekáváte, všechno prověřujete a smíříte se s větší rekonstrukcí než se čekalo.
Co všechno máme za sebou a co nás čeká? Sledujte náš blog. Třeba zde najdete nějaké zajímavé tipy a inspiraci. 🙂