Jak už to bývá, tak si člověk někdy něco vysní a pak je všechno často úplně jinak. Je to rok, co máme vlastní zahradu. A plány byly hned opravdu veliké. Ráda bych shrnula co jsme stihli, co se povedlo a co naopak nepovedlo. Myslím, že je to dobrý krok k tomu, abychom nedělali stejné chyby a pokračovali smysluplně v plánování a další realizaci.
Mech je všude, chceme se ho zbavit
Koberečky mechu mám moc ráda, ale líbí se mi v lese, ne na zahradě. Proto jsem se rozhodla s mechem zatočit. Mech jsme se snažili co nejvíce vyhrabat hráběmi. Bylo také potřeba zamyslet se nad tím, co jsou hlavní příčiny zarůstání zahrady mechem. Ty bude potřeba řešit.
- Velké zamokření půdy, zejména ve spodní části zahrady je velkým problémem. Když minulý rok tál sníh, tak jsme byli v některých místech po kotníky ve vodě. Abychom se přebytečné vody zbavili, tak chceme na zahradě do budoucna vybudovat drenážní systém.
- Nedostatek živin je jedním z dalších zásadních problémů. Těch se naší zahradě nedostávalo dlouhá léta. Trávník živiny potřebuje, mech ne. Proto se mu u nás také tak daří. Abychom trávníku nějaké živiny dodali, zavezli jsme na podzim celou zahradu králičím hnojem (díky tati za hnůj a odvedenou práci). Uvidíme, jak moc to pomůže.
- Přílišný stín zejména pod ořešáky. Tyto krásně vzrostlé stromy jsou na naší zahradě dominantou, kterou chceme zachovat. Nicméně také potřebují péči. Proto je necháme v květnu prořezat. Prospěje to nejen nim, ale snad také trávě pod nimi.
Řez ovocných stromů
Když jsme dům se zahradou koupili, tak jsme měli velkou radost, že zde máme dost ovocných stromů. Nicméně byl zde hned jeden velký problém. A to ten, že se o stromy nikdo dlouhá léta nestaral. Některé stromy nikdy nebyly prořezávané a ty co byly, tak naprosto špatně. Hned v únoru a březnu jsme se pustili do ořezu jabloní. Snažili jsme se stromy omladit, odstranit vlky a provzdušnit koruny. Myslím, že jsme odvedli celkem dobrou práci (na to, že to byla naše premiéra).
Jabloň, u které jsem měla největší radost, jak jsme jí krásně prořezali, bohužel už na zahradě není. Ne, nezahubili jsme jí. 😀 Na podzim foukal silný vítr a odlomila se jedna velká větev, což narušilo kmen. Díky tomu jsme zjistili, jak strom vypadá uvnitř. Dřevo bylo bohužel ztrouchnivělé, a tak jsme mojí nejoblíbenější jabloň pokáceli.
Pořízení včel a vytvoření podstavce
O tom, jak jsme přišli ke včelám jsme již psali. Kuba si dal velkou práci s výrobou podstavce pod úly. Co na něj bylo potřeba? Trámy, zatloukací pozinkované kotevní patky a šrouby. Samozřejmě ještě kladivo, vrtačka, vodováha a hodně trpělivosti 😉 Čeká nás stavba dalšího podstavce, tak se k tomuhle tématu ještě vrátíme.

Vyrovnání terénu na zahradě
V jedné části zahrady jsme měli dost nerovný terén, který jsme chtěli dorovnat. Díky tomu, že se v domě předělávají podlahy a vykopával se jíl, rozhodli jsme se této situace využít. Byla z toho nakonec trochu mravenčí práce, jejíž dobrý výsledek se rychle dostavil. Vždy jsme vyryli část trávníku, navezli jsme místo něj jíl a následně vrátili drny zpět trávou nahoru. Během pár týdnů celá plocha opět zarostla trávou a po zimě si povrch celkem sesedl a hrboly tam moc nejsou. Zbylé nerovnosti stačí dorovnat trochou zeminy. Všechna práce by se neobešla bez našich věrných pomocníků (děkovačka by byla dlouhá, takže děkujeme všem).

Vykopání pařezů
Než jsme začali dělat na zahradě první práce, bylo zde několik starých kmenů, které byly označeny tyčí s PET lahví, aby o ně nikdo při chůzi či sekání trávy nezavadil. Odstraňování pařezů je práce náročná a ne každému se do ní chce. My jsme se rozhodli, že na zahradě pařezy nechceme. A to jak z estetického hlediska, tak i kvůli tomu, že místo některých z nich měly být vysazené nové stromy. Společnými silami a díky dobrovolníkovi (díky tati), máme hotovo.

Vytvoření okrasného záhonu, chodníčku a obrubníku
Když se zahrada dostala do naší péče, byly na ní dva zanedbané okrasné záhony. Do budoucna jsme se je rozhodli zrušit, protože jsou situované na špatném místě (přímo pod vzrostlým ořechem). Nicméně jednu výhodu ty záhony měly. A to tu, že v nich bylo hafo tulipánu, jejichž cibulky jsme po odkvětu a zaschnutí listů vyndali a připravili na výsadbu na novém záhonu.
Říkala jsem si, že na tvorbu nové okrasné zahrádky nebudu pospíchat. Přeci jen rekonstrukce domu a péče o miminko nejdou s dalšími plány moc dohromady. Ale ve finále je opak pravdou. Když si Kuba chtěl od rekonstrukce odpočinout, moc rád šel něco tvořit na zahradu. A okrasný záhon byla jedna z dobrých příležitostí proč jíž na zahradu.
Jako vhodné místo jsme zvolili slunný plácek okolo rhododendronu a začalo se budovat. Vyznačenou část jsme zryli (což byla během letního sucha opravdu fuška) a navezli nějakou zeminu.
Pro stavbu obrubníku a chodníčku jsme se rozhodli recyklovat nějaký materiál z baráku – žulové kvádry a cihly. Z žulových kvádrů se vybudoval krásný masivní obrubník a z cihel chodníček. S výsledkem jsme byli spokojeni, bohužel ale jen pár měsíců. Žulové kvádry byly dobrou volbou. Vypadají stále skvěle. U cihel je to naneštěstí jinak. Během zimy do mezer natekla voda a po zmrznutí cihly popraskaly a začaly se drolit. Chodníček z tohoto materiálu tedy nebyl vhodnou volbou. Proto nezbývá nic jiného než všechny cihly vyndat a nahradit jiným materiálem. Rozhodnutí padlo na betonové dlaždice.
Aby nezůstala po celé léto okrasná zahrádka prázdná, rozpíchali jsme na ní měsíček lékařský, což byla skvělá volba. Prozářil zahradu a kvetl až do podzimu.



Vytvoření bylinkového záhonu
Pěstování bylinek je další z věcí, na kterou jsem se moc těšila. Místo na bylinky jsme připravili v rohu zahrady a vytvořili takového šneka z cihel. Bohužel cihly dopadly úplně stejně jako chodníčky v okrasném záhonu. Takže nás čeká předělávání. Nakonec už bylinkový záhon v téhle podobě nechci, takže změníme i formu.



Založení kompostu
Kompost a zahrada patří nerozlučně dohromady. Všechen přírodní odpad se dá zkompostovat a jako odměnu pak dostaneme půdu plnou živin, kterou můžeme zase využít. Při volbě způsobu kompostování jsme uvažovali o různých variantách. Nakonec to dopadlo tak, že máme 3 různé druhy kompostérů.
- Otevřený plastový kompostér
- Uzavřený plastový kompostér
- Vlastnoručně vyráběný kompostér
Víc se zatím o kompostování rozepisovat nebudu, ale už teď se můžete těšit na článek, který bude pouze o kompostování.


Vysazení nových stromů a rybízu
Tak konečně zase na zahradě něco přibývá! Vysadili jsme 2 jabloně, 1 hrušeň a 1 černý rybíz. Už se nemůžeme dočkat až budeme sklízet první úrodu. 🙂