Tak tu máme naše další poprvé, a to pěstování rajčat na naší zahradě. Na tuhle výzvu jsem se moc těšila a děsila se jediné věci. Víte jaké? No přeci plísně bramborové. S tou se setkal snad každý zahrádkář a my nejsme výjimka. Nám se ale úrodu rajčat podařilo zachránit. 🙂
Poznám ji?
Pokud si nejste jistí, jak plíseň bramborová vypadá, tak je opravdu jednoduché ji poznat. Na stoncích rostlin se tvoří černé fleky, listy vadnou a plody hnědnou.
Jednej rychle a neboj se drastických řešení
Pokud plíseň na rajčatech objevíte, musíte jednat velmi rychle. Při lehkém napadení odstraňte napadené části rostlin. Při větším napadení vyhoďte celé keříky. Ty rozhodně nedávejte do kompostu, tam nepatří.
Já jsem si všimla plísně až ve chvíli, kdy se objevila na prvních plodech. Už jsem se viděla, jak vše vyhodím. Dali jsme ale s Kubou hlavy dohromady a provedli následující kroky:
- Odstranili jsme napadená rajčata.
- Odstranili jsme spodní listy a zapomenuté oplégry .
- Provzdušnili jsme rajčata odstraněním některých listů ve vyšších polohách.
- Pod rajčata u země jsme dali dřevěná prkýnka, abychom zamezili styku s vlhkou zeminou.
- Začali jsme zalévat rajčata pouze ráno a přes den, večer už ne.
- Rajčata jsme postříkali roztokem z Polyversum Biogarden. Je to chytrá houba na ochranu rostlin proti plísním. Přípravek napadá pouze plíseň, kterou kompletně ničí. Roztok jsme použili jen jednou.
Je to už více než měsíc od chvíle, kdy jsme kvůli plísni bláznili a objevila se jen na několika plodech, které zůstaly zapomenuté před dešti u země. Zatím můžeme říct, že krize byla zažehnána. 🙂
Základní kroky pro spokojená rajčata, aneb jak budeme postupovat příští rok
V příštím roce si určitě dáme pozor a budeme se snažit postupovat v souladu s následujícími body:
- Rajčata opět vysadíme na slunečné stanoviště, které jim nepochybně svědčí.
- Sazenice budeme sázet dostatečně daleko od sebe, aby mezi nimi mohl proudit vzduch.
- Jakmile se sazenice postaví, dáme k nim dostatečně dlouhé tyčky.
- Plodiny je vhodné na záhonech protáčet. Ne každý záhon je ale po určité plodině vhodný. Dáme si pozor, abychom rajčata nedali po bramborách nebo cuketách.
- Budeme s vyšší pravidelností vyštipovat oplégry, aby se rostliny moc nevětvily a neoslabovaly se.
- Budeme zalévat jen ke kořenům, a to ráno nebo přes den. Večer už ne.
- Budeme provzdušňovat rostliny protrháváním listů. Nejvíce se zaměříme na listy dotýkající se země. Dle potřeby budeme pokračovat i v ostatních částech rostliny.
- Vhodné je pěstovat mezi rajčaty bazalku, jak to děláme tento rok. Co je lepšího, než si dát ke sváče rajče s mozzarellou, bazalkou a olivovým olejem?
Co jsme stihli ještě do konce sezóny?
Do záhonu jsem rozhodila semínka měsíčku lékařského. Četla jsem, že dezinfikuje půdu, tak uvidíme, jestli to pomůže. Šoupla jsem ho i do ostatních záhonů a kvanta semínek máme i v kompostu. 🙂
