Po zprovoznění rekuperace bylo vše nastaveno technikem s tím, že nejlepší bude, když rekuperace poběží stále na malý výkon. Po několika týdnech se mi ale parametry vzduchu moc nezdály a hlavně mě přepadla zvědavost.
Technik měl při zprovoznění parádní měřák na průtok vzduchu (anemometr), ale ten byl finančně mimo. Jednalo se o produkt firmy Testo, kde s nejjednodušší verzí začínáte na 12 tisících Kč. Díval jsem se i na půjčovny v okolí, ale nikde anemometry nepůjčovaly. Úkol tedy zněl jasně, změřit průtoky talířových ventilů rekuperace za co nejmíň peněz.
Stavba domácího anemometru
Samotný přístroj jsem bastlit nechtěl. Proto jsem hledal hotový měřák s vrtulkou co největšího průměru za co nejnižší cenu. Volba padla na UNI-T UT363S za necelých 900 Kč.
Nutno bylo sestavit hlavně náhubek pro napojení měřáku k talířovému ventilu rekuperace. Z rekonstrukce mi zbyla metrová oranžová trubka KG160, což je v dnešních cenách cca 270 Kč. Ta bude sloužit jako tubus pro vedení vzduchu. Dále jsem našel zbytek těsnění s kovovou výztuhou Pireli. Označení přesně nevím, ale ideální je varianta s horním těsněním a co nejměkčí dosedací plochou, která vám nejlépe dosedne na strop. Poslední komponentou je díl z 3D tiskárny pro uchycení anemometru v hrdle trubky.
Samotná montáž je snadná. Na konec trubky bez hrdla přichytíte těsnění s výztuhou. Do hrdla vložíte tištěný díl a k němu připojíte anemometr. Tím, že hrdlo trubky má své vlastní těsnění, výtisk krásně drží a jsou eliminovány úniky vzduchu mimo měřák. Celá sestava není tak elegantní jako profi řešení od Testa, ale paradoxně se s ním měří možná lépe. Vzhledem k výšce našich stropů (2,83 m) si totiž technik musel stoupat na špičky a natahovat se ke stropu. S KG trubkou dosáhnu na ventily pohodlně bez natahování. Talířové ventily máme průměru 100 mm a na ty měřák krásně pasuje.
Jak to měří?
Jedním slovem skvěle, až jsem byl překvapen. Čím větší množství protékajícího vzduchu, tím menší odchylka. Při průtocích nad 60 m3/hod odchylka pouze 1%. Při průtocích okolo 20 m3/hod okolo 3%.
Klady
- levné řešení
- překvapivě malé odchylky od profesionálního řešení
- můžete měřit kdy chcete a co chcete, nemusíte pokaždé objednávat technika
- trocha práce (pro ty, co to baví)
Zápory
- trocha práce (pro ty, co to nebaví)
- v závislosti na typu těsnění je zařízení citlivé na kolmost ke stropu
- zvolený měřák měří pouze rychlost proudění v m/s. Pro hodnoty m3/hod nutno změřit plochu mezikruží měřáku a přepočítat (jednoduchá Excel tabulka)
- zvolený měřák se občas nechce vypnout (nutnost vyndání baterky)
Závěr
Pokud vás zajímá, jak máte rekuperaci nastavenou, prakticky nutná věc. Až v kombinaci se stanicí Netatmo Smart Indoor Air Quality Monitor a měřením CO2 se mi podařilo nastavit ty správné parametry pro optimální větrání. Více o nastavení rekuperace a naměřených hodnotách CO2 v některém z budoucích článků. Modely tištěných dílů ve formátu stl a step jsou k dispozici níže.

1 komentář u „Anemometr pro měření průtoku vzduchu rekuperace“
Komentáře uzavřeny.