Den 21.
Ráno dojdeme na letiště a odlétáme na Tenerife. Přesunujeme se z městečka do San Cristóbal de La Laguna, které je v UNESCO. Procházíme si hezké historické centrum, stavíme se na svačinku a autobusem míříme do Puerto de La Cruz. Ubytujeme se v hezkém a levném hotelu Tejuma. Následuje procházka historickým centrem, podél pěkné městské pláže až ke vchodu do zítřejšího hlavního bodu. Loro Parku. Kousek od hotelu si dáváme večeři a zákusek.


Den 22.
Balíme, batohy necháváme na recepci. Přesunujeme se do Loro Parku a platíme vstupné v přepočtu 983 Kč na osobu. Na Loro Park můžete nahlížet různě. Může se jevit jako předražená, komerční ZOO, která z lidí ždímá peníze. Z některých zdrojů čtete o předraženém jídle, hlavě na hlavě apod. S těmito názory nesouhlasím. Všude je krásně čisto, zvířata mají krásné výběhy a i přes velký počet návštěvníků si nepřipadáte stísněně. Rozhodně si zarezervujte celý den. Hned po otevření je všude klid a park si užijete nejvíce.
Po čtení článků o předraženém jídle, jsme dorazili vybaveni svačinou, ale ceny nám přemrštěné nepřišly a výběr jídel je veliký. Hlavním lákadlem jsou představení papoušků, lachtanů, delfínů a kosatek. Dobře si naplánujte návštěvu, protože některá z těchto představení budete chtít vidět dvakrát. Show s papoušky mi připadala nejvíce cirkusovým dojmem a stačilo ji vidět jednou. Na vystoupení s kosatkami si vezměte pláštěnku, nebo si sedněte do vyšších řad. Těsně před vystoupením věnujte pozornost krátkému videu, možná se bude hodit 🙂 Určitě si projděte celý park. Zejména doporučujeme gorily, velkou papouščí voliéru, medúzy a skvělý pavilon tučňáků.
K večeru vyzvedáváme batohy na hotelu, naskakujeme na autobus a přes Santa Cruz míříme na jih k letišti. Jako ubytování volíme Eco hostel Tenerife, což byla největší chyba celé dovolené. Od zastávky autobusu jdete přes tři kilometry hnusnou krajinou, přijdete na hnusné místo a ráno jdete hnusnou krajinou opět zpět. Bydlíte u někoho doma, na vyprahlé farmě uprostřed ničeho, kde již nikdo nefarmaří. Vše vypadá zanedbaně a pobyt zde si vůbec neužijete. Kéž bychom přespali na lavičce na letišti…





Den 23.
Při odchodu z hnusného ubytování po nás vyjíždí pes, takže spíš utíkáme, než odcházíme. Nehezkou cestou dojdeme na letiště a odlétáme do Berlína. Odtud klasicky vlakem a v noci přijíždíme do Liberce. Doma je doma.
Sumarizace
Tato dovolená v nás vyvolává rozporuplné pocity. Kanárské ostrovy asi nejsou úplně vhodné pro náš oblíbený styl turistiky „natěžko“. Absolutně nechápu proč cestování mezi ostrovy je tak drahé, tím myslím hlavně La Gomeru. Vadí mi také fakt, že místní se nesnaží mít ostrovy „hezké“, respektive mají snahu mít to hezké pouze tam, kam chodí nejvíce lidí. Vždy si vzpomenu na Flores, kde i v zapadlé vesnici bylo vše čisté a udržované. Níže zkusím zhodnotit jednotlivé ostrovy.
Tenerife
Nabízí nejvyšší vrchol Španělska a krásné okolí kráteru s měsíční krajinou. Je obrovská škoda, že zde prakticky nelze jít vícedenní přechod, pokud nepočítám přespání na Teide. Návštěvnické centrum El Portilo k vybudování malého kempu přímo vybízí. Svahy kráteru až do nadmořské výšky 800 m.n.m. jsou plné borovic a moc pěkné. Všechno níže v jihovýchodní části je vyprahlé, bez vegetace a hnusné. Pobřeží lemují hotelové rezorty, které tvoří svět sám pro sebe. Volně přístupná část pobřeží na vás moc dojem neudělá. Hlavní město Santa Cruz mi přišlo celkem fajn a blízká oblast Anaga je pro jednodenní výlety ideální. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že vše je děláno pro automobilový způsob výletů. Někam přijet, projít si tří kilometrové kolečko a jet zpět.
Teide a jeho okolí 90%, Anaga 70%, jihovýchod ostrova 30% a zbytek 60%. Celkově 62,5%
La Palma
Mělo by se jednat o ráj pro pěší turisty. Ostrov je opravdu krásný a dokonce jde skoro celý přejít. Nabídka kempu a jejich kvalita již tak skvělá není, ale nějak jsme si poradily. Krajina je proměnlivá a nenarazili jsme na zanedbanou, vyprahlou oblast, jako bylo jihovýchodní Tenerife. Zklamáním byly již zmíněné kempy a pláž v Tazacorte. Hodnocení 75%
Při srovnání s předchozími cestami se po skvělé Madeiře s 95%, Azorskými ostrovy s 81% a Islandem s 80%, dostáváme s Kanárskými ostrovy a jejich 69% na společnou poslední příčku se 70% Korsikou.
Finance
Vše co zde bylo popsáno, od zabouchnutí dveří bytu a jejich opětovného otevření přišlo na 24 917 Kč/os. V částce je úplně vše, včetně nákupu průvodců i s lahvemi vína pro příbuzné (Vega Norte z La Palmy doporučujeme). Nesmyslné ceny trajektů mezi ostrovy nás odradily od návštěvy La Gomery. Cestování autobusy je pohodlné, ale není úplně nejlevnější. Hodně věcí jsme platili hotově, takže přesné částky plateb se nám u této dovolené nepodařilo zapamatovat. Ve srovnání s Azorskými ostrovy či Madeirou si zde za stejné peníze užijete méně.