V souvislosti s rekonstrukcí domu jsme již od začátku počítali s rekuperací. Bylo nám řečeno, že hlavní přínos rekuperace je spíše v komfortu a ne ve finanční úspoře. Od rekuperaci jsme čekali následující:
- čerstvý vzduch a zdravější vnitřní prostředí
- snížení hluku z exteriéru
- snížení vlhkosti v interiéru a eliminace pachů (sušení prádla, 3D tisk)
- snížení případného radonu
Čerstvý vzduch a zdravější vnitřní prostředí
Po zprovoznění systému jsme byli trochu zklamaní. Naší naivní představou bylo dýchání čistého alpského vzduchu 24 hodin denně. Úvodní chybou již bylo počáteční nastavení technikem, kdy jím nastavený výkon byl příliš malý. Jeho doporučením byl běh na stálý nízký výkon bez vypínání. Proč je toto řešení špatné? V noci je výkon nedostatečný a vzduch v místnosti vydýcháte. Přes den často větráte zbytečně, což je hlavně v zimě neekonomické. Navíc tím, že větráte neustále, nasáváte např. zplodiny z okolních domů v době zatápění. Jak tedy postupovat?
Hodně záleží na dispozicích domu, samotném návrhu rekuperace a mnoha dalších faktorech. Nám se osvědčilo vlastní měření průtoku ventilů a měření CO2. Z měření oxidu uhličitého jsem zjistil, kdy jednotku spínat a na jaký výkon. Aktuálně v topném období jednotka větrá celou noc na střední výkon, ráno a během oběda na nízký výkon a večer v době koupání na nízký výkon pro snížení vlhkosti. Zbylou dobu je nastaven automatický režim. Ten si každou hodinu sepne jednotku, změří hodnotu CO2 a buď vypne nebo prodlouží běh.
Měření CO2 v jednotce je umístěno na výfukovém potrubí, funguje dobře, ale s jedním omezením. Je vhodné pouze pro „denní“ režim, kdy je většina dveří otevřená. V noci je toto měření nepoužitelné, protože v uzavřené ložnici budete mít špatný vzduch a v ostatních místnostech čerstvý vzduch. Na výfukovém potrubí se vám totiž vše smíchá a pro čidlo CO2 bude smíchaný vzduch vyhovující. Samozřejmě lze rozvody opatřit čidlem CO2 pro každou místnost a sestavou klapek větrat jednotlivé místnosti, ale to není náš případ.
Pro představu několik pokusných měření právě z ložnice:
- dvě spící osoby, zavřené dveře, výkon 35%, maximální hodnota CO2 1411 ppm, vlhkost stoupla o 1%
- dvě spící osoby, zavřené dveře, vypnutá rekuperace, maximální hodnota CO2 3282 ppm, spánek od 23:00, hodnota 2000 ppm překročena ve 2 ráno, vlhkost stoupla o 7%
- dvě spící osoby, zavřené dveře, výkon 25%, maximální hodnota CO2 2045 PPM, vlhkost stoupla o 2%
- dvě spící osoby, zavřené dveře, výkon 50%, maximální hodnota CO2 1210 PPM, křivka vyrovnaná po celou noc, vlhkost klesla o 2%
- dvě spící osoby, otevřené dveře, výkon 35%, maximální hodnota CO2 1008 PPM, křivka z počátku klesá a cca od dvou hodin se ustálí pod 800, vlhkost klesla o 4%
V ložnicí odpovídá 35% výkon průtoku 26,6 m3/hod, 20% výkon 17 m3/hod.
Snížení hluku z exteriéru
Pro mě osobně jeden z největších benefitů rekuperace. Dům máme v bezprostřední blízkosti rušné komunikace, okna máme zvukově izolační. Díky tomuto spojení je snížena hluková zátěž na snesitelnou úroveň a případný hluk je konstantní. Neleknete se tedy projíždějícího kamionu, když máte zrovna otevřené okno. Navíc může mít manželka všechny parapety obsypány květinami, které nemusíte sundávat při každém otevření okna. Spokojenost manželky k nezaplacení.
Snížení vlhkosti v interiéru a eliminace pachů (sušení prádla, 3D tisk)
Technická místnost slouží jako sušárna a v dílně mám 3D tiskárny. Vlhkost z prádla a pachy z tisku jsou dle potřeby odsávány a tím je eliminována potřeba častého větrání, Jednoznačné plus.
Snížení případného radonu
Po koupi domu jsme nechali udělat měření radonu, protože v Liberci a na jílu ho bývá mnoho. Přízemí bylo dlouho neobývané a nevytápěné. Hodnoty radonu se pohybovaly okolo 400 Bq/m3, což je mírně nadlimitní hodnota. Rekonstrukce se zvrtla a nakonec byly podlahy odstraněny, dům podřezán, uděláno odvětrávané podloží, vodorovná hydroizolace a podlahové topení. Rekuperaci lze považovat za další opatření pro eliminaci radonu. Po absolvování dvouměsíčního bezplatného měření byly vyhodnoceny hodnoty okolo 100 Bq/m3, což jsou třetinové hodnoty oproti doporučeným.
Shrnutí
Vyplatí se investice do rekuperace? Rozhodně ano. Doma máte krásné, zdravé a stabilní prostředí.