V rámci rekonstrukce jsme řešili i nový systém vytápění. Ačkoliv se nacházíme v husté zástavbě, k dispozici máme pouze vodu a elektřinu. Chtěli jsme něco bezúdržbového a automatického. Jedinou rozumnou volbou tak bylo tepelné čerpadlo. Původní způsob vytápění přímotopy by nás finančně zruinoval. Po vykopání podlah padla jasná volba na teplovodní podlahové topení.
Po dlouhém výběru vyhrál systém vzduch-voda a konkrétně model F2120-16 v kombinaci s vnitřní jednotkou VVM320. Ve finálním výběru pak byly kromě vítězného Nibe i PZP Dynymic 16, PZP Economic14 a IVT Air X 170. Vítězné čerpadlo bylo vybráno hlavně na základě parametrů, dále ceny i pozitivní zkušenosti od známých.
Popis systému
Čerpadlo vytápí a zároveň obstarává teplou vodu. Vzhledem k délce rozvodů TUV byla doplněna i cirkulace, která běží v čtvrthodinových intervalech po dobu tří minut od 6:00 do 23:00. Spotřeba energie na ohřev vody je kvůli cirkulaci vyšší, ale ten komfort je k nezaplacení.
V době koupě vyšla i nová řada vnitřních jednotek z řady S s inteligentnějším řízením. Rozhodli jsme se ale pro starší a levnější model bez možnosti vzdáleného řízení v základu. Většinu údajů uvidíte online odkudkoli na světě, stejně jako u nového systému, ale pro vzdálené ovládání si musíte u staršího systému dokoupit přístup (25EUR/rok). Vzdálená kontrola je sice fajn, ale vzhledem k setrvačnosti podlahovky není nějaká rychlá regulace možná. Celý systém pak funguje na principu zapni-nastav-nestarej se.
Oproti výchozímu nastavení jednotky jsem provedl několik změn. Čerpadlo je momentálně pro naši nemovitost předimenzované, jelikož vytápí pouze přízemí (140 m2). V brzké budoucnosti plánujeme rozšíření vytápění i do druhé bytové jednotky. Změna nastavení spočívala hlavně v úpravě spínací teploty a stupňů-minut, díky čemuž snížíte počet spínání kompresoru. Snažil jsem se docílit poměru hodina běhu na jedno spuštění kompresoru, což je bráno jako ideální hodnota.
Reálné parametry a zkušenosti
Čerpadlo v prvních měsících běželo v režimu vysoušení podlahy a následně objekt temperovalo. Reálný provoz včetně ohřevu teplé vody nastal po nastěhování v červnu 2021. Od nastěhování do 5.6. 2022 (rok běžného provozu) běželo čerpadlo s následujícími parametry:
- Spotřeba: 3 823 kWh
- Průměrná spotřeba: 10,6 kWh/den
- Dodané teplo: 10 630 kWh
- Dodaná teplá voda: 3 648 kWh
- SCOP: 3,74
Běh čerpadla je poměrně tichý a bezproblémový. K nejvyšší hlučnosti dochází při ohřevu na vysokou teplotu (teplá voda) za nízkých teplot. V zimě nás vyšší hluk prakticky netrápí, protože jsme stejně většinu času doma. V létě je hlučnost nízká a vůbec neobtěžuje. Jelikož čerpadlo směřuje do zahrady byl pro nás parametr hluku poměrně zásadní. Při procházkách pozoruji i ostatní čerpadla v okolí a to naše patří rozhodně k těm tišším.
Sumarizace
Celkově jsme s čerpadlem velice spokojeni a splňuje vše co bylo očekáváno. Situace na trhu se samozřejmě vyvíjí a je potřeba sledovat aktuální nabídku. V době psaní článku vypadá velice zajímavě nový model Daikinu, nový model od Acondu a i samotné Nibe uvádí nové čerpadlo z řady S. Prakticky všichni výše uvedení pak přechází u nových modelů na ekologičtější chladiva chladiva R290 či R32.
1 komentář u „Zkušenosti s tepelným čerpadlem Nibe F2120“
Komentáře uzavřeny.