Přejdi na obsah

Mišáci v domečku

ze života jedné liberecké rodiny

Menu
  • Cestování
  • Dům
  • Zahrada
  • Kuchyně
  • Zábava s dětmi
  • Kontakt
  • Seznam příspěvků
Menu

Náš druhý rok na zahradě je téměř za námi. Jak jsme si vedli? – část 1.

Zveřejněno v 2 prosince, 202022 července, 2022 od Péťa

Čas letí jako voda a máme a sebou druhý rok s naší zahradou. A že se zase stihlo práce! Máme za sebou další úspěchy i neúspěchy a stále nás to baví. 🙂

Nádrž na dešťovku a drenáž, aneb jak jsme rozkopali zahradu

Když jsme začali plánovat rekonstrukci domu, záhy jsme přemýšleli o pořízení nádrže na dešťovou vodu a o jejím využití nejen na zahradě, ale také v domácnosti. Po dlouhých úvahách jsme se rozhodli, že jí doma budeme používat na splachování záchodu. Kuba se pustil do vymýšlení a finalizace naší představy.

A tak se jednoho krásného dne na naší zahradě objevil bagřík se super vtipným bagristou, jehož původním povoláním bylo pánský krejčí a o zábavu jsme měli postaráno.

Nejen, že nám na zahradě vznikal hluboký kráter (také co jiného čekat při velikosti nádrže 8 m3), ale Kuba měl další nápad. Když už máme na zahradě bagřik, tak bychom mohli udělat rovnou i drenáž zahrady. Stejně jsme to plánovali. A tak naše zahrada brzy vypadala, jako kdyby na ní řádil krtek, který nevěděl, kdy má dost.

Tím ale naše práce zdaleka nekončila. Po vykopání díry na nádrž bagřikem se musel kráter ještě doladit. A tak jsme s lopatami a krumpáčem kutali a po kouskách uštipovali žlutý jíl a dolovali malé i velké kameny.

Drenáž jsme vystlali netkanou textilií, vysypali středně jemným štěrkem, do jehož středu jsme vložili drenážní trubku, kterou jsme zasypali opět středně jemným štěrkem a posléze žulovými kameny. Celé jsme to zabalili netkanou textilií a pak zasypali propustnou zeminou. Vzhledem k tomu, že máme drenáž z dvou různých směrů, Kuba zabudoval ještě čistící šachtu.

Díky tomu, že tyhle práce probíhaly v létě, stačili jsme nad drenáž ještě vyset trávu. Dnes byste už nepoznali, že jsme měli tuhle část zahrady totálně rozvrtanou.

Prořez ořešáků

Ve spodní části zahrady se nám majestátně tyčí dva zrostlé ořešáky. Je radost na ně pohledět. Ale co si budeme povídat. Dlouho o ně nikdo nepečoval a některé větve byly dost proschlé. Zároveň jsme chtěli jistotu, že jsou stromy zdravé a nebudou nikoho ohrožovat.

O oba stromy se nám postarali STROMYDOMY a jejich služby můžeme doporučit. 🙂

„Finalizace“ okrasného záhonu

Nápad na tvar okrasného záhonu jsem nosila dlouho v hlavě. Vím, že zrovna okrasný záhon nepatřil zrovna k nezbytným věcem, které by byly potřeba hned druhý rok na zahradě řešit, ale to víte… Já něco chtěla a Kuba mi chtěl udělat jako vždy radost. A tak jsme ryli, Kuba vozil těžké žulové kameny a umisťoval je na kraj záhonu jako obrubník. A tam, kde jsme chtěli, aby začal záhon pomalu splývat s okolním trávníkem, jsme vsazovali malé žulové kameny zbylé z drenáže. Do nově zryté části okrasného záhonu jsem vysela měsíček lékařský. Je to bylinka, která snese opravdu všechno a její kořenový systém si poradí s drny, které roztrhá a tím připraví dobře záhon na příští sezónu.

Zrušení okrasných záhonů pod ořechem

O zrušení těchto okrasných záhonů jsem mluvila hned od pořízení zahrady. Jejich umístění pod vzrostlým ořechem bylo naprosto nevhodné a kytnám se tu moc nedařilo. Kytky jsem přesunula na nový okrasný záhon a z růží udělala řízky, které se krásně chytly. A tak nebylo potřeba už na nic čekat a staré záhony jsme srovnali se zemí.

Líska šla k zemi

Nejen staré okrasné záhony jsme srovnali se zemí. Tento „krutý“ osud potkal i starou lísku. Dávali jsme jí šanci, ale v posledním roce neměla téměř žádné listy a vypadala jak koště. A to nemluvím o tom, že byla pro nás na nevhodném místě. Pokácení byla pro Kubu hračka, ale to horší nás teprve čeká. Pařez na nás počká do jara.

Nový bylinkový záhon

Jak víte, bylinkový záhon se nám minulý rok moc nepovedl. Použité cihly přes zimu popraskaly a vypadalo to strašně. Tak jsme se pustili do budování nového záhonu a opět jsme se snažili recyklovat materiál, který jsme na zahradě našli. Kuba přesunul dlouhé betonové sloupky, ze kterých udělal obrubník a pěšinku uprostřed. Věříme, že tohle už zimu přečká. A jak se nám bylinky dařili? Najdete v připravovaném pokračování článku.

Tři kompostéry nestačí

Za chvilku si ze mě asi začnou všichni dělat srandu. Začínali jsme s malým plastovým kompostérem. Pak mi Kuba vyrobil opravdu velký mega kompostér. Pak jsme pořídili další plastový a pořád to nějak nestačilo. A tak mi Kuba vyrobil ještě jeden kompostér. A všechny jsme během sezóny použili. V jednom plastovém byly cukety, v druhém plastovém byly okurky, v jednom velkém byly cukety, dýně a patizony a do toho posledního velkého se dával veškerý odpad ze zahrady.

Nevydařený včelařský rok

O tom, jak se nám dařilo včelaření v tomto roce si můžete přečíst zde.

Kdo si hraje nezlobí

Protože je to pravda, tak jsme pro tu naší uličnici připravili na zahradě dvě atrakce. Za první můžeme poděkovat tetě Kátě, která nám dala krásnou houpačku. Druhou, velké kryté pískoviště, postavil Kuba.

  • Bylinkový záhon
  • kompostování
  • Okrasná zahrada
  • Užitková zahrada
  • Včelaření
  • Zahrada
  • O tomto webu

    Liberecká dvojce, která od cestování došla ke společnému bydlení, malé ratolesti a budování nového domova. Svoje zkušenosti a poznatky s vámi rádi sdílíme na tomto webu. Více o nás a kontakt zde.

    Sledujte nás na:

    @misaci_v_domecku

    @travel.by.peta

    Přihlášení k odběru

    Nechcete přijít o další příspěvek?

    Přihlásit k odběru

    Štítky

    Aroidy Auto Azorské ostrovy Bylinkový záhon bábovka Cestování CO2 Domácí pekárna Dýně dětské sedačky Dům jemná motorika Kanárské ostrovy kola kompostování Koupě auta Kváskový chléb Kynuté těsto Lisabon motorika Měření Na těžko Nibe Okrasná zahrada Pečení Pokojové rostliny porovnání aut Přechod Rajčata Recenze Recepty Rekuperace Sladké Sladké pečení Tepelné čerpadlo Užitková zahrada Vypěstuj si Včelaření Zahrada zažehlovací korálky Zkušenosti Zpracování surovin ze zahrádky zábava na doma zábava pro děti úklid

    Zásady ochrany osobních údajů

    Kontaktovat nás můžete zde.

    Sledujte nás na @misaci_v_domecku a @travel.by.peta

    © 2025 Mišáci v domečku | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme