Zrušení starého zeleninového záhonu a vybudování našeho „políčka“
Při pořízení zahrady se na ní nacházel malý zeleninový záhon, jehož umístění nám moc nevyhovovalo. Protože jsem se hrozně těšila, jak budu něco pěstovat, zryli jsme kus zahrady za včelama a vybudovali užitkovou část zahrady na pěstování zeleniny.
Jak jsme sklízeli
Naše úroda byla bohatá a co bylo nejlepší, tak rozložená do dlouhého časového období. Něčemu se dařilo víc, něčemu míň. V každém případě jsme se v některých věcech ponaučili pro příští sezónu.
Třešně: Na zahradě máme dva stromy. Jeden vzrostlejší a druhý celkem mladý. Na tom vzrostlém bohužel moc třešní nebylo (ani si nepamatuju, že by někdy dřív plodil). Malá třešínka byla celá obsypaná. Výhledově chceme starší strom pokácet a vysadit místo něj novou mladou třešeň. Malou třešínku chceme zatím nechat. Bohužel má prasklinu v kmeni, tak uvidíme, jak se s ní popere.
Hrášek: Ten se nám opravdu vyvedl. Bylo ho hodně nejen na zobání při práci na zahradě, ale také jsme ho hromadu vyloupali a zamrazili. Příští rok ho vysejeme znovu. Naše malá hráškomaniačka to v každém případě ocení 🙂
Borůvky: Naše kanadská borůvka je starší keř, o který také nebylo nějakou dobu pečováno. Jako začínající zahrádkáři jsme jí na jaře dali rašelinu a na ní mulčovací kůru. Borůvek bylo opravdu velké množství. Měla ale zejména malé plody. Na jaře se chystáme provést řez. Podle toho, co jsme četla, tak by keř měl mít výhonky různého stáří, ale ne starší čtyř let. Začínám si zahrávat s myšlenkou, že bychom zkusili příští rok borůvku namnožit.
Rybíz: Červeného (keřového) rybízu jsme měli celkem dost, ale hrozny byly menší a plody méně kvalitní. Proto jsem po sklizni odřezala staré větve. Jsem zvědavá, jestli mu to prospěje. Černý (stromkový) rybíz nám začne snad příští rok více plodit. Na podzim jsme odstranili dva vlky a zkusili dát do země. Uvidíme, zda se některý z nich chytí.
Cibule: Na našem cibulovém záhonu jsme měli jak žlutou, tak červenou cibuli. Sklizeň jsme zvládli právě včas, takže jsme jí moc nevyhodili. A úrody bylo opravdu hodně. Ještě minulý týden jsme spotřebovávali zbytek domácích zásob. Takže příští rok dáme cibuli zas.
Rajčata: Přestože bylo dost deštivé počasí, tak se rajčatová sezóna celkem povedla. Snědli jsme jich kvanta s bazalkou a mozzarellou a ze zbytku udělali rajčatový protlak. Byla to paráda. Příští rok musíme nechat rajčatům víc prostoru mezi sebou a také je nezapomínat pravidelně provzdušňovat.
Mrkev a karotka: Kuba mi na zkoušku koupil mrkev ranou. Bohužel jsem si obal nevyfotila, tak přesný název odrůdy neznám. Ale můžete ji vidět na obrázku níže. Tento druh mrkve mě poněkud zklamal. Čekala jsem, že budeme sklízet celkem brzy, ale žádná hitparáda to nebyla. Mnohem víc jsem byla spokojená s karotkou, na kterou nedám dopustit. Ta narostla po vyjednocení krásně. Jediné, co se nepovedlo, tak že nám část úrody sežrali hraboši nebo jiná havěť.
Cukety: Cukety, cukety a cukety. Já myslela, že se mi o nich bude i zdát. Měli jsme vysazené čtyři rostliny. Dvě na samostatném malém kompostu a dvě na velkém kompostu společně s patizonem, dýněmi hokaido a máslovou dýní. Cukety, které jsme měli vmáčklé před dýněmi na velkém kompostu moc neplodily (nedařilo se jim tam), ale ty zbylé dvě plodily až moc. Pro příští rok vím, že dvě rostliny cukety jsou víc než dost. Dokonce si myslím, že by bohatě stačila jedna. Ale alespoň jedna náhradní musí být.
Patizony: Patizon jsme měli vysazený pouze jeden. Byl také vmáčklý mezi dýněmi a nebyla to nejlepší volba. Ale i tak plodil tak hodně, že jsme ho nestíhali jíst. Příští rok ho dáme znovu, ale musíme vybrat jiné místo.
Dýně hokaido: Hokaido je naše oblíbená dýně, které se u nás skvěle dařilo. Sklidili jsme jich hodně. Byl o ně i největší zájem mezi našimi přáteli. Takže příští rok rozhodně nebude chybět.
Dýně máslová: Máslovou dýni měli pouze jednu a byla dlouho dobu taková zakrnělá. Nakonec se nám z ní povedlo vypiplat dvě dýně. Jestli budeme pěstovat máslovky i příští rok, tak to musíme vymyslet trochu jinak.
Červená řepa: Červenou řepu jsme vyseli na jeden záhon, v kterém zbylo ještě celkem dost drnů. Půda byla nic moc, ale za zkoušku to stálo. Pár kousků bylo parádních, zbytek byly spíš menší bulvy. Ale na příští rok bude nachystaný lepší záhon, tak budou i lepší výsledky. 🙂
Švestky: Švestek se tento rok urodilo opravdu hodně. Rozdali jsme jich kila a ještě víc zpracovali a snědli.
Jablka: Jarní péče o jabloně se vyplatila. Snědli jsme jich hromady ještě před uskladněním. Snad bude takové sezóna i příští rok.
Ořechy: Díky tomu, že jsem v domě vedle vyrůstala, pamatuji si, že ořešáky vždycky hodně plodily. A od té doby co jsme koupili dům, tak ani jeden oříšek. Snad se v roce 2021 ořechová smůla prolomí.
Rebarbora: Tu jsem si na zahradě vždycky přála. Mám strašně ráda rebarborový koláč. Táta mi na naší zahradě nachystal místo, které vystlal králičím hnojem. A rebarbora rostla tak, jako by byla na steroidech. Prostě krása. 🙂
Bylinky: Ty se dařily! Nasušili jsme hromadu máty, meduňky, divizny a bazalky. Tymián a rozmarýn mi tak trochu „ukradla“ teta, ale co se dá dělat. Dobromysl jsme nechali včelkám, protože jsme měli ještě nasušenou hromadu z minulého roku. Na další bylinky (libeček, petržel) jsme tak trochu pozapomněli a nesklidili. Příští rok to musíme napravit.