Čas letí jako voda a máme a sebou druhý rok s naší zahradou. A že se zase stihlo práce! Máme za sebou další úspěchy i neúspěchy a stále nás to baví. 🙂 Nádrž na dešťovku a drenáž, aneb jak jsme rozkopali zahradu Když jsme začali plánovat rekonstrukci domu, záhy jsme přemýšleli o pořízení nádrže na dešťovou vodu a o jejím využití nejen na zahradě, ale také v domácnosti. Po dlouhých úvahách…
Rok: 2020
Dýňové lívance
Dýní máme nad hlavu a lívanců není nikdy dost. U nás chutnají všem. 🙂 Ingredience (na extra velkou dávku): 640 g dýňového pyré, 500 g hladké mouky, 1/2 l mléka, 2 vejce, 6 lžic krupicového cukru, 4 lžíce oleje, 1 prášek do pečiva, 2 čajové lžičky skořice, 2 špetky soli Postup: V míse smíchejte dýňové pyré, mléko, vejce a olej. Poté…
Povidla snadno a rychle
Když uzrály první švestky, tak jsem byla celá natěšená, jak uvařím svá první povidla. Ještě než jsem začala, tak jsem se už viděla, jak se mi podaří a budu je plnit do skleniček. Tak mi Kuba natrhal švestky a já je umyla, rozpůlila a v hrnci vařila snad třináct hodin. Říkala jsem si – hlavně na ně nepospíchat a nemíchat. Tak jsem…
Jak se nám povedlo zatočit s plísní na rajčatech
Tak tu máme naše další poprvé, a to pěstování rajčat na naší zahradě. Na tuhle výzvu jsem se moc těšila a děsila se jediné věci. Víte jaké? No přeci plísně bramborové. S tou se setkal snad každý zahrádkář a my nejsme výjimka. Nám se ale úrodu rajčat podařilo zachránit. 🙂 Poznám ji? Pokud si nejste jistí, jak plíseň bramborová vypadá, tak…
Jak vypěstovat růži
Naše zahrada je pro mě takový malý ráj. Teda alespoň ta část, kde je okrasný záhon a užitná zahrada. Část pozemku rozprostírající se okolo domu je pořád ještě staveniště, ke kterému se často otáčím zády, abych se mohla jen kochat. Ale když už se na ten nepořádek podívám, tak už se mi v hlavě rýsuje představa, jak by to…
Naše první a poslední medobraní 2020
Je začátek srpna a máme za sebou naše první, a tento rok už bohužel poslední, vytáčení medu. No co říct, žádná sláva to bohužel nebyla. Přestože jsme do jara vykročili se třemi pěknými včelstvy, tak jsme vytočili minimum medu, které nepokryje ani naši spotřebu. Co ovlivnilo tento rok snůšku našich včel? Bylo to zejména počasí. Květen a červen můžeme považovat…
Skořicoví šneci
Také máte rádi skořici a kynuté těsto? Já moc. Vždy si vzpomenu na švýcarku, kterou jsem si pravidelně kupovala na střední ke svačině. A proč si neudělat něco takového doma. Myslím, že výsledek vás mile překvapí. 🙂 Při přípravě kynutých těst je mým věrným pomocníkem domácí pekárna. Od té doby, co jí používám, tak se mi nestává, že by se kynuté…
Co všechno jsme na zahradě stihli první rok a co se nepovedlo
Jak už to bývá, tak si člověk někdy něco vysní a pak je všechno často úplně jinak. Je to rok, co máme vlastní zahradu. A plány byly hned opravdu veliké. Ráda bych shrnula co jsme stihli, co se povedlo a co naopak nepovedlo. Myslím, že je to dobrý krok k tomu, abychom nedělali stejné chyby a pokračovali smysluplně v plánování a další…
Máslové loupáky
Není to zas tak dlouho, co jsem si v pekařství koupila loupák a místo potěšení mě čekalo zklamání. Byl suchý a nic moc. A když na loupák znovu přišla chuť, tak jsem je doma zkusila 🙂 Při přípravě kynutých těst je mým věrným pomocníkem domácí pekárna. Od té doby, co jí používám, tak se mi nestává, že by se kynuté těsto…
Chceme z bytu, aneb jak jsme koupili dům z roku 1890
Asi každý touží po vlastním bydlení. Pro někoho je to byt, pro jiné dům se zahradou. Když se nám naskytla možnost koupit dům v Liberci za rozumný peníz, dlouho jsme neváhali a šli do toho. Prvotní představa, byla v jednoduché rekonstrukci, změně vytápění a hurá jde se bydlet. Jelikož k domu nebyla žádná dokumentace, ještě před koupí jsme se stavili v archivu stavebního úřadu…